Premda se donedavno mislilo da je mit izgubio svoj stari i prvobitni smisao, da označava tek nejasan skup tvrdnji koje nemaju neke velike veze sa stvarnim svijetom, interes za njegovim proučavanjem neprestano je u porastu pa se može govoriti o svojevrsnom „povratku mita“. Stoga pred vas iznosimo audio izdanje, još jedno iz niza fascinantnih znanstvenih uvida renomirane francuske edicije 'Que sais-je?? ili 'Što znam?'
Dok mu je u „dobu razuma“ mitu pripadalo sasvim skromno mjesto, mitske sile nas ponovno privlače; očito je da nam više nije dovoljan „raščarani svijet“ koji je dobro opisao Max Weber. Tako se i danas otkrivaju najskriveniji modaliteti ljudskog postojanja zahvaljujući književnosti koja je održala i prenijela mnoštvo mitova. Ovo djelo nastoji razjasniti dugotrajan i kompleksan odnos između mita i književnosti kroz hermeneutički okvir suvremenih humanističkih znanosti.
Frédéric Monneyron francuski je pisac i akademik. Od 1998. godine redoviti je profesor komparativne i opće književnosti na Sveučilištu u Perpignanu te predaje sociologiju mode na Mod'Art International u Parizu. Monneyron je autor više od dvadeset knjiga prevedenih na brojne jezike te urednik petnaestak zbornika.
Joël Thomas profesor je latinske književnosti i civilizacije na Sveučilištu Perpignan-Via Domitia. Autor je niza knjiga posvećenih mitologiji i imaginarnom od kojih se izdvaja Grčko-rimski mitovi ili sila imaginarnog (Academia, 2017.)
Knjiga je objavljena u suradnji s Kulturno informativnim centrom KIC i sufinancirana sredstvima Grada Zagreba.