20/8/2024

Ljeto koje dobro zvuči: Publicistika

Publicistika posvećena čovječanstvu, prošlosti, sadašnjosti i potencijalnoj budućnosti

Ljubica Letinić

Ljeto koje dobro zvuči: Publicistika

Donosimo preporuke ljubiteljima publicistike iz kataloga audio knjiga book&zvook biblioteke:

 

Yuval Noah Harari: Sapiens: kratka povijest čovječanstva
Slušaj ovdje!

Višemilijunski Hararijev bestseler osporava sve što znamo o čovjeku. Renomirani povjesničar u ovoj audio knjizi istražuje tko smo, kako smo došli ovdje, kamo idemo, što nas čini briljantnima, a što smrtonosnima - što nas čini Sapiensima? 
Zemlja je stara 4,5 milijarde godina. U samo djeliću tog vremena osvojila ga je jedna vrsta među bezbroj drugih: mi. Mi lutamo Zemljom svega 200 000 godina - ali smo u to vrijeme učinili više da promijenimo lice planeta nego bilo koje drugo stvorenje. U svom provokativnom bestseleru Harari upućuje slušatelje na putovanje kroz povijest čovječanstva, od kamenog doba do danas.
Vrsni domaći spiker Janos Römer vješto nas vodi kroz ovaj temeljit, istraživački rad, koji nam u hrvatski jezik stiže u vrckavom prijevodu Predraga Raosa, i svojom intelektualnom izvedbom nalazi savršen ton za ovu zadivljujuću audio knjigu.  

Riccardo Staglianò: Gigakapitalisti
Slušaj ovdje!

Pandemija koju mnogi nisu preživjeli pojedincima je, kojima Staglianò posvećuje svoj naslov, bila božji dar. 
Jeff Bezos dodao je osamdesetak milijardi dolara svom već pozamašnom bogatstvu. Elon Musk ga je na trenutak prestigao kao najbogatijeg čovjeka na svijetu. Virtualna nacija od gotovo tri milijarde korisnika koju je osnovao Mark Zuckerberg, da je stvarna, bila bi najmnogoljudnija na svijetu. Bill Gates je… Bill Gates.  
“Ovom ću knjigom pokušati skicirati identikit apsolutnih prvaka tog novog soja ultrabogataša. Ne iz klasne zavisti – prilično sam zadovoljan novcem koji imam i ne vidim ništa loše u tome što postoje ljudi koji ga imaju mnogo više – nego zato što mi se čini da bogatstvo Billa Gatesa, Jeffa Bezosa, Elona Muska, Marka Zuckerberga i njima sličnih nije kompatibilno s demokracijom. U smislu da se te zastrašujuće količine novca neizbježno pretvaraju u jednako zastrašujuću moć. Pri čemu mislim i na moć interveniranja u donošenje zakona koji, primjerice, propisuju koliko tko poreza mora platiti (vrijedi napomenuti kako sva ta gospoda imaju najmanje dva zanimanja: svoj posao i i izbjegavanje poreza). Motiv koji se provlači kroz biografije svih njih, a koji je novost, jest da je riječ o privatnim osobama kojima je dopušteno ono što je nekad bilo dopušteno samo državama." (Riccardo Staglianò)
Fantastično djelo o neukrotivom rastu gigakapitalista slušajte u interpretaciji Stagianòovog kolege, novinara Hrvoja Krešića.

Ece Temelkuran: Zajedno
Slušaj ovdje!

U 2020. demonstracije diljem svijeta otkrile su nejednakosti utkane u samo tkivo društva. Požari koji su poharali Australiju i Kaliforniju ukazali su da se nalazimo usred klimatske katastrofe. Globalna pandemija nam je pokazala koliko su nam ekonomije nesigurne, a teorije zavjere koje su se plele oko američkih izbora dokazale da se isto može reći i za demokratska društva.U deset eseja objedinjenih u knjizi Zajedno, Ece Temelkuran dotiče se nekih od ključnih problema današnjice i nudi svoje prijedloge kako pristupiti njihovom rješavanju, traži odabir odlučnosti namjesto nade, prihvaćanje straha umjesto hladne udobnosti neznanja. Njezine riječi pročitala je novinarka i urednica, Mirjana Rakić. 
„Patimo od tuge koju možemo prevladati. Žudimo za slobodom koju još nemamo. Dokle mi sjećanje seže, to su bili osjećaji koje mi je Beethovenova glazba usadila u dušu. Nedavno, čitanje ove divne knjige Ece Temelkuran izazvalo mi je iste osjećaje.“ (Yanis Varoufakis)

Jurica Pavičić: Knjiga o jugu
Slušaj ovdje!

Novinar i pisac, scenarist i filmski kritičar Jurica Pavićić svoju višegodišnju analizu Mediterana i dalmatinskog juga sakupio je u „Knjizi o jugu“ gdje se u nizu eseja bavi temama svakodnevice Jadrana 20. stoljeća, od gastarbajtera preko vikendica do jadranske magistrale i bure. Mnogima blizak autorov kolumnistički rad u ovoj je knjizi dopunjen i s nekoliko autobiografskih eseja u kojima Pavičić propituje kako su ideologije i kolektivna povijest oblikovale sudbine njega i njegovih predaka.
“Jurica Pavičić je fanatik zavičaja, ali to ne znači da stvarno misli kako to, taj zavičaj, nitko ne more platit, niti mu je svaki suhozid važniji od interneta. Sasvim suprotno: „Knjiga o jugu“ je oda jugoslavenskoj i socijalističkoj industrijalizaciji, urbanizaciji, konceptu javnog stanovanja, spomeničkoj baštini socijalizma, velikim infrastrukturnim zahvatima – od hotela u okolici Makarske, preko Jadranske magistrale, pa do tvornica poput Dalmatinke ili Jugoplastike – uz kritički osvrt na negativne posljedice i pronalaženje tragova onih pozitivnih, od kojih je posebno važno žensko oslobađanje koje došlo kroz sinjske i druge proizvodne hale.” (Emir Imamović Pirke)

Sapiens: kratka povijest čovječanstva
Gigakapitalisti
Zajedno
Knjiga o jugu