8/8/2024

Ljeto koje dobro zvuči: Osobni razvoj kroz audio knjige

Ovog ljeta zaronite u audio knjige koje povezuje tema osobnog razvoja

Lana Deban

Ljeto koje dobro zvuči: Osobni razvoj kroz audio knjige

Izdavajamo nekoliko audio knjiga iz naše audioteke koje povezuje uvijek aktualna tema osobnog razvoja - a neke od njih autori su pročitali svojim glasom:

Depra

Aleksandar Stanković: Depra

Aleksandar Stanković vodi nas u dojmljivu, hrabru i za hrvatsko društvo izuzetno važnu audio knjigu, kroniku dugogodišnje borbe s depresijom u intimnoj posturi, u dalekom krhkijem izdanju no što smo ga navikli gledati u slušati u ulozi novinara i urednika emisije Nedjeljom u dva.
“Iznenadio me Aco, u prve dvije-tri stranice je rekao sve u čemu sam se našao, a to je da je sve krenulo napadom panike. Kada sam to pročitao bio sam sretan, ali na čudan način. Našao sam svoju patnju u njegovoj patnji. To je u biti bit toga što ova knjiga predstavlja. Mnogi ljudi će se naći u njoj i bit će im lakše.”  
- Edo Maajka

 

Blank

Feđa Štukan: Blank

“Blank” je još jedna audio knjiga u kojoj nas autor vodi kroz svoj život. Štukanov nevjerojatan put od ratnog rova, preko psihijatrijske bolnice, narkomanske ovisnosti i dramske akademije, do privatnog i društvenog samoostvarenja zgusnut je u 5 sati jednostavnih rečenica čiji ritam ima magijsku moć. 
“Najpotresniji dijelovi knjige možda i nisu oni ispovjedni i intimni, gledani unutarnjim očima, nego oni kad se uslijed neprestanog batrganja kroz život protagonistove oči podignu i svjedoče društvenim apsurdima, neuralgijama, osiromašivanju i klasnom raslojavanju. Pratimo ga u postrojbama mudžahedina, psihijatrijskoj ustanovi, kako tone u ovisnosti i pokreće sitni narko-biznis, nekoliko se puta izvlači pred overdoseom, gomila frendova mu je poumirala, kasnije postaje glumac, aktivist, skida se s droge, prebolijeva hepatitis C, gušterača mu je nagrižena, vozi paraglajdere i u ovom trenu okreće novu, praznu stranicu za ispisivanje – zato se po svemu sudeći knjiga zove "Blank" i nakon čitanja ostavlja katarzičan učinak. Priča je uvjerljiva, pripovijedanje teče, lik je živ, može ga se čuti kako viče, namirisati gnojne rane od uboda iglom, osjetiti šamare koje si lupa pred ogledalom.”
- Nikola Leskovar, Lupiga

(ne)Slomljena

Tatiana Tajči Cameron: (ne)Slomljena

Nezaobilazna zvijezda hrvatskog glazbenog svijeta - Tajči - kroz svoje dnevničke zapise, glazbu koju je snimila dvije godine nakon smrti vlastita oca opisuje svoj životni put od stanja depresije, anksioznosti i umjetničke blokade - do iscjeljenja. Svako poglavlje ove knjige punog naslova “(ne)Slomljena: Kako mi je tatina glazba pomogla u iscjeljenju” prati pjesma s njezinog istoimenog albuma.
“Tajči predstavlja ranjivost i autentičnost. Presretna sam što je s nama podijelila plodove svog transformacijskog puta. Ovo djelo prava je multimedijska gozba ekspresivne umjetnosti – vješto upletenih priča, fotografija, pjesama i dubokih duhovnih razmišljanja. Prihvatite ovaj poziv i zaplešite s Tajčinim duhom ispunjenim ljubavlju! Zahvalna sam na ovom poklonu njene humanosti.“  
- dr.Jamie Marich, klinička specijalistica za traume, autorica, umjetnica ekspresivne umjetnosti, The Institute for Creative Mindfulness

Što sam naučio na planini

Milan Majerović-Stilinović: Što sam naučio na planini

“Ova knjiga je dnevnički zapis, putopis, self-help, poezija i proza, sve to i ništa od toga. Zbog nje mi se pišu nove pjesme, svira mi se usna harmonika na planinskoj stazi. Zbog nje želim kuću na Velebitu u kojoj ću svojoj kćeri pričati o tome što je sve barba Milan naučio na planini.”
- Aljoša Šerić 
Početkom 2019. Milan Majerović-Stilinović pokrenuo je blog “Što sam naučio na planini” koji je poslužio kao osnova knjige pred vama. Njezino audio izdanje pročitao je sam, obogaćeno glazbom Mateja Meštrovića s albuma Zvuci Velebita i nagrađenog solo pijanističkog albuma Piano Waves.

 

Kafić na kraju svijeta

John Strelecky: Kafić na kraju svijeta. Pripovijest o smislu života

Kafić na kraju svijeta mogli bismo imenovati Galebom Jonathana Livingstona za novi milenij. Strelecky svoj roman smješta u jednom kafiću u teškoj zabiti, gdje u jednostavnom miljeu, zajedno s kuharom, konobaricom i jednim gostom naručuje tri pitanja s dnevnog menija: Zbog čega si ovdje? Bojiš li se smrti? Vodiš li ispunjen život? Njegova knjiga oduševila je preko 6 milijuna čitatelja, prevedena je na 42 jezika, a svakom novom čitatelju garantira poticaj na razmišljanje o suštinskim životnim pitanjima, kao i poticaj za pozitivne promjene u vlastitim životima.

Misli i postani bogat

Napoleon Hill: Misli i postani bogat

Prije mnogo godina Andrew Carnegie, tajkun koji se obogatio na čeliku, Napoleona Hilla je uputio u tajnu zahvaljujući kojoj je stekao basnoslovno bogatstvo. Carnegie, u ono doba jedan od najbogatijih ljudi, Hillu je potom povjerio zadatak da istraži metode koje su dovele do uspjeha 500 milijunaša diljem svijeta, kako bi na taj način ustanovili što im je zajedničko i razotkrili filozofiju uspjeha. Misli su djela, to je Napoleon Hill spoznao već početkom 20. stoljeća.  
Stotinjak godina kasnije gotovo svaki čovjek zna da osobni uspjeh ovisi o ispravnom mentalnom stavu. Upravo su stoga toliko važni zakoni uspjeha koje je otkrio Napoleon Hill. Ako želite biti financijski neovisni i sami upravljati svojim životom, najbolje je učiti od majstora - čija je knjiga prodana u više od 100 milijuna primjeraka.

Freud: Autobiografija

Sigmund Freud: Autobiografija

Otac psihoanalize u svojoj se autobiografiji tek nekoliko puta osvrnuo na svoju osobnu povijest, ostavljajući prostor opisa njegova života prvenstveno za onaj profesionalni. U Post scriptumu iz 1935. godine piše: "Dvije se teme provlače kroz ovo moje djelo: moj životni udes i povijest psihoanalize. Obadvije su prisno povezane, kao što se to vidi iz mojega prikaza, jer je psihoanaliza postala sadržaj mojega života i, prema tome, nikakav moj osobni doživljaj nije vrijedan spomena ako ne zadire u područje mojeg naučnog interesa." Kroz Freudov život, i život psihoanalize, vodi vas glas Tomislava Rališa.

Projekt Eden

James Hollis: Projekt Eden. U potrazi za magičnim Drugim

“Projekt Eden” bogato je i nijansirano istraživanje ljudskog iskustva u kojem jungovski analitičar James Hollis preispituje kako ideje u koje sami sebe uvjeravamo, pojedinačno i kolektivno, igraju snažnu ulogu u oblikovanju naše percepcije svijeta i našeg mjesta u njemu, nudeći uvid u razne načine na koje iznova pokušavamo stvoriti izgubljeni osjećaj raja i s kojim izazovima se pritom suočavamo. Tvrdi da naše borbe i izazovi nisu znakovi neuspjeha, već prilike za rast i transformaciju, te navodi načine kako da pronađemo smisao kroz odnose, rad i kreativne napore. Ohrabruje nas da preispitamo svoja uvjerenja i razmotrimo kako nas ona ograničavaju ili osnažuju na osobnom putu prema osjećaju smisla i svrhe. “Projekt Eden” pročitao je Nikša Marinović.